💌 lit girl #4: Co číst, když je venku přes třicet a tvůj mozek chce jen scrollovat
Žádný pastelový romance ani letní klišé, ale příběhy, co tě chytnou dřív než algoritmus.
Přibližně od poloviny června se ze mě stává zombie se silnou vrstvou SPF 50, s cold brew v ruce a mozkem, co jede na autoplay. V hlavě mi běží klipy z TikToku, ve kterých holky balí kufry k moři, zatímco já přemýšlím, jestli je v pohodě dát si jako zodpovědný rodič zmrzlinu k obědu. Ano, je. A i když bych si ráda četla něco jako lekce surfování a lásky ve Středomoří, realita mýho TBR je trochu jinde.
Takže tady to je – výběr knížek, který jsem přečetla a mile ráda je doporučím, i když máš mozek rozvařenej jak nudle v polívce. Nečekej vyloženě letní vibe, na ten přijde řada jindy, chystám totiž summertime sadness newsletter o všech těch pocitech, co se vkrádají s vedrem a dlouhýma večerama. Není to ani žádný plážový výběr z letištního stánku. Jsou to příběhy, co hřejou i bolí, co se čtou hezky na dece, v přeplněné tramvaji nebo na balkoně, kde místo moře slyšíš souseda zalívat rajčata. Jsou to knihy, co voní po melancholii, co ti trochu zpomalí čas, možná ti i rozbijou srdce, ale hlavně co tě chytnou.
A protože léto je taky ideální čas na dohánění čtenářských restů, přidávám pár titulů, které mám sama na seznamu a na které se v nejbližších týdnech chystám. Většinu nejspíš přelouskám na cestách za prázdninami nebo během odpoledního šlofíku mého pidi človíčka. Ale vždycky s kafem na ledu, který se rozpustí dřív, než stihnu otočit stránku.
Aby to čtení mělo ten správný soundtrack, přihodila jsem 👉🏻 letní lit girl playlist na Spotify 👈🏻 mix písniček, co ti navodí náladu někde mezi ospalým odpolednem a sentimentální scénou z devadesátkovýho filmu. Je tam trochu Phoebe Bridgers a tradičně hodně Fleetwood Mac. A taky dost prostoru na to, ať si můžeš představit, že jsi hlavní postava letního indie filmu.
📚 Čtení, co tě udrží v pozoru dýl než kofein v espresso tonicu
Každé léto si naivně myslím, že budu číst víc. A pak přijde realita: dny se rozpustí jako nanuk cestou z obchodu, hlava jede na úsporný režim a já scrolluju víc, než čtu. Ale pak přijde ten moment – ráno s ledovým kafem na zahrádce, odpoledne v parku se spícím dítětem v zastaveným! kočárku (rodiče pochopí), noc s větrákem puštěným na max a knížkou, kterou ne a ne zavřít. A já najednou musím číst dál. Tady je výběr knih, co to dokázaly.
🌊 U jezera – David James Poissant
Když se sejde rodina v domě u jezera, málokdy z toho vyleze pohodová letní dovolená. Spíš se zvedne vlna starých křivd, vyplavou tajemství, co měly zůstat pod hladinou, a všem se o dost zkomplikuje život. U jezera je přesně ten typ knihy, co tě pomalu vtahuje – a než se naděješ, jsi tam s nimi, dusíš se vedrem, mlčíš u snídaně a čekáš, co (nebo kdo) bouchne jako první. Citlivý román o zraněních, která si lidi nesou celý život, o rodině, co bolí i drží, a o tom, že některé věci je potřeba si vyříkat. Ideální čtení na dny, kdy venku leje a ty nechceš žádné pozlátko, ale chytrou a zábavnou vztahovku.
🦠 Hamnet – Maggie O’Farrellová
Historická fikce, ale vůbec ne nudná. Hamnet je román o smrti, lásce a bolesti, která se nedá přeložit do slov – a přesto se o to Maggie O’Farrellová pokusila s takovou přesností, že ti to rozdrtí srdce na jemnej prach. Inspirací jí byl Shakespearův syn, který zemřel na mor. O’Farrellová dokáže napsat ztrátu tak, že tě to fyzicky bolí, a přitom si chceš dál nechat šťourat do ran. Shakespearova manželka jako hlavní hrdinka, syrovost, magie, prach, slzy. Na čtení někde, kde tě nikdo neuvidí brečet. Doporučuju sluneční brýle a kapesníčky.
🚫 Nikdy, nikdy, nikdy – Linn Strømsborg
Co když nechceš mít děti – a celý svět to bere jako fázi, vzdor nebo osobní útok? Tenhle norský román je takový minimalistický manifest o tom, že mít děti není pro každého. Hlavní hrdinka nechce děti. A román sleduje, jak tohle „ne“ rezonuje v jejím okolí, vztazích, i v ní samotné. I jako máma jsem se v tom místy až překvapivě viděla. V té potřebě chránit si sebe, svoje tělo, svůj čas. Je to svižný, upřímný a nijak zbytečně dramatický. Jen naprosto přesný.
Satira ze světa literární branže, kde se hlavní hrdinka nebojí ukrást příběh své mrtvé kolegyně a udělat z něj bestseller. A celý ten kolotoč pokrytectví, marketingu, kulturní apropriace a snahy „být slavná“ tě možná rozesměje a pak trochu zamrazí. Je to vtipný, jízlivý, zábavný, děsivě přesný. A jestli někdy pociťuješ lehkou závist, tvoříš s tlakem na výkon nebo přemýšlíš, co všechno obětuješ kvůli úspěchu, budeš se touhle knížkou náramně bavit.
💋 Kleopatra & Frankenstein – Coco Mellors
Láska na první pohled? Možná. Vztah, co dává i bere? Rozhodně. Kleopatra & Frankenstein je vztahová jízda po New Yorku, co voní po cigaretách, old money parfému a nočních telefonátech, které neměly zaznít. Cleo je mladá britská umělkyně s melancholickým kouzlem, Frank zase o dost starší charismatický reklamní mág. Jejich vztah je jako martini na lačno – krásný, opojný a možná trochu nebezpečný. Tohle není love story pro romantický duše, ale pro všechny, kdo vědí, že vztahy nejsou černobílý. Mellors má dar zachytit emoce mezi řádky – stavy, kdy ti někdo rozumí až moc, hádky, co začnou kvůli ničemu a skončí výčitkama, co bolí dýl než kocovina. Bonus? Vedlejší postavy, co si zasloužily vlastní spin-off!
Když se ti zjeví Panna Maria, většinou z toho nekouká nic dobrýho. A když se zjeví tvojí dceři? Tak to rovnou počítej s tím, že se ti vesnice promění v dějiště menšího zázraku a většího chaosu. Svatá je román, který tě vezme do doby, kdy se víc věřilo než vědělo, a ženský měly držet hubu a krok – ale to ovdovělá hospodská Aloisie odmítá přijmout. Sára Zeithammerová tu poutavě a s neodložitelnou lehkostí vykresluje život na konci 19. století. Letní čtení? Rozhodně jo. Ne proto, že by to bylo nenáročný, ale protože tě to hned vtáhne. Já se chytla hned od prvních stránek. A než jsem se nadála, byla jsem až po krk ve víře, pochybnostech, vesnickým dusnu a ženským vzdoru.
💬 Rozhovory s přáteli – Sally Rooney
Prvotina Sally Rooney a taky kniha, která odstartovala celý ten literární Rooney kult. Dvě kamarádky, bývalé milenky, zapletené do vztahové dynamiky se starším párem. Frances je inteligentní, sarkastická a taky tak trochu emo – přemýšlí víc, než komunikuje, což jí dost komplikuje život (známe, že jo). Tahle knížka není o tom, co se stane, ale jak to kdo cítí. Sally Rooney tady rozjíždí svůj typický styl – hodně dialogů, málo interpunkce, spousta vnitřního chaosu. Přesto (nebo právě proto) je to čtení, co se ti zarývá pod kůži. A i když je to o mladých lidech, co studujou a nevědí, co se sebou, rezonuje to klidně i ve třiceti. A proč to číst v létě? Protože přesně sedne k líným ránům, kdy člověk jen tak sedí, popíjí kafe a trochu moc analyzuje svoje vztahy. Rooney má totiž talent vytáhnout ven všechny ty nejtišší vnitřní dramata – a co jinýho dělat ve vedru, než se jim konečně poddat? Lehký čtení formou, těžký obsahem. Přesně to, co léto unese.
Není to letní čtení, je to čtení o létě, které bolí. S tímhle románem si fakt neoddechneš, ale to dusno si chceš zažít právě teď, věř mi. V tomhle příběhu jsou to právě srpny, ve kterých se všechno potichu láme – důvěra, realita, i vlastní vnímání sebe sama. Tohle je temně intimní próza o vztahu, který začíná jako zamilovanost a končí v nenápadném, ale o to drtivějším gaslightingu. Stanjura píše, až mrazí. Jak se jeden člověk může ve jménu lásky pomalu rozpouštět, dokud z něj nezbyde skoro nic? Jazyk je sevřený, napětí neuhýbá, a přesto tě to nepustí. Číst to je trochu jako být zavřený v přehřátým bytě s někým, kdo tě nutí věřit, že venku stejně nic lepšího není.
⏳ Zakletý v čase – Audrey Niffeneggerová
Román, který kombinuje love story s cestováním v čase tak přirozeně, že nebudeš vědět, jestli víc brečet, dojímat se nebo žasnout. Zakletý v čase je příběh Clare a Henryho – ona žije lineárně, on skáče časem a nikdy neví, kdy zmizí. Zní to možná trochu jako sci-fi, ale v jádru je to extrémně něžný a melancholický román o vztahu, který musí ustát všechno, včetně neovladatelné přítomnosti a ještě víc nevyzpytatelné budoucnosti. Letní čtení pro všechny, co milují velké příběhy a nebojí se trochu srdceryvnosti.
🖕 Čau debile – Virginie Despentes
Virginie Despentes nikdy nechodí kolem horké kaše. A v jejím románu Čau debile to platí dvojnásob. Tahle knížka je brutálně současná, chytrá a neuvěřitelně zábavná jízda napříč společností, která mele na prach lidi, co nezapadají do škatulek. V centru dění je stárnoucí herečka Rebecca a spisovatel Oscar, který zrovna čelí nařčení v aféře MeToo. Jejich konflikt na sociálních sítích přeroste ve zlostnou e-mailovou výměnu, která se nečekaně promění v hluboce lidský dialog o vině, odpuštění a uzdravení. Tahle knížka má říz a jede jak po másle – epistolární romány prostě umějí chytit a nepustit. A Despentes ti mezi řádky naservíruje ostrý postřehy o společnosti, třídě, privilegiích a genderu tak samozřejmě, že si to uvědomíš až ve chvíli, kdy tě to nepříjemně píchne.
🍒 Plán mám, čas hledám. Seznam knížek, které čekají na mojí TBR hromádce
Léto je sice čas odpočinku, ale neznamená to, že si vybírám jen lehké čtení. Tohle jsou knihy, na které se chci v nejbližších týdnech vrhnout – ale znám se, a tak si letos od léta neslibuju velké věci. Spíš momenty, kdy budu moct být chvíli sama s knížkou. A i když vím, že všechno možná nestihnu, ta představa, že na mě tohle pestrý čtení čeká, je sama o sobě dost krásná.
📖 Šedá podél cest. Nejnovější počin Marka Torčíka v mini vydání, které se vejde i do kapsy. Víš, že se tomuhle formátu říká kolibřík? 🥹 Marek na svém instagramu píše, že jeho povídka je o dvou ženách a jejich synovi, o dlouhé cestě vstříc koncům světa, o požárech, o světlech a taky o tom, jak nás jednou všechny pohltí šedá.
📖 Zakázaný deník. Italský román z 50. let, který je překvapivě současný. Příběh ženy, co si začne psát deník, aby si uchovala kousek sebe v chaosu domácnosti, manžela, dětí a očekávání. Intimní, dusné, a tak trefné, že si budeš chtít některé pasáže podtrhnout i třikrát. Teda doufám v to! Prý ideální na léto, kdy potřebuješ knížku, která tě vtáhne do cizího života – a přitom tě donutí přemýšlet o tom svým.
📖 Toulání. Další komiks od Mariko a Jillian Tamaki a navíc letní coming of age?! To chci číst! Tři kámošky na prázdninách v New Yorku, staré křivky a mikronapětí, když si přijdeš jako páté kolo u vozu.
📖 Daisy Jones & The Six. Fiktivní kapela, sedmdesátky, sex, drogy a rock’n’roll – a hlavně inspirace Fleetwood Mac, kterou se autorka netají. Formát rozhovorů a výpovědí slibuje čtení, co by mohlo frčet samo, ideálně někde na dece se sluchátky v uších.
📖 Evenings and Weekends. Queer identita, mezilidské vztahy, finanční nejistota, vlna veder a současný život v Londýně – přesně ta směs, co mi teď vibruje ve vzduchu. Tahle knížka má vibe jako kdyby Euphoria a Normal People měli literární dítě, co se večer snaží nebýt online, ale stejně skončí ponořený do vlastních emocí.
📖 Perfection. Tip z kulturního newsletteru Chlebíček, co mě hned chytnul. Má to být knížka o mileniálech, kteří žijí moc hezky, jedí moc hezky, sdílejí to moc hezky … až se v tom všem dokonalém ztratí i sami sobě. Italský autor Vincenzo Latronico servíruje stylový, ironický portrét současnosti, kde estetika nahrazuje autenticitu a skutečné emoce se ztrácí za perfektním feedem. Pro všechny, co někdy chtěli vypnout Instagram, ale místo toho scrollovali další hodinu.
💚 Lit tip: Co doporučuje Jana Hartlová z Martinusu a podcastu Zelené světlo
Je fajn mít kolem sebe lidi, kterým důvěřuješ v otázce knih natolik, že když ti něco doporučí, okamžitě to házíš do košíku. Jana je jedna z nich. Známe se ještě z pravěku, kdy jsme si vedly knižní blogýsky. Spoustu let pracuje v knihkupectví Martinus, je polovinou mého oblíbeného podcastu Zelené světlo, vydává vlastní knižní newsletter paperback a taky teď pečuje o malého Kajetána. A pořád čte hrozně moc, pořád má skvělý vkus a taky přehled, který si člověk sám jen tak nenaběhá. Proto jsem ji poprosila o letní lit girl tip – a rovnou dodávám, že budeš chtít číst všechno, co doporučí. Pro víc čtecích tipů koukni i na její instagram a rovnou si otevři poznámky s nákupním seznamem.
Co se čte dobře, když máš uvařenej mozek z vedra? Z těch novějších mě jako první napadá Jste tady od Davida Nichollse. Poté, co jsem si odžila knihu, film i seriál Jeden den, jsem se ráda z jeho nejnovějšího románu dozvěděla, že pořád píše skvělé dialogy a ženské hrdinky, se kterými se umím ztotožnit. Je to břitké, britské a svižné, plné lehké ironie, jemného smutku a jako bonus máte výlet z rozpáleného Česka na studená a sychravá anglická vřesoviště.
Ze starších kousků bych na léto doporučila Velké léto od Ewalda Arenze. Je to knížka, kde je všechno letní, radikální, upřímné, devastující, ohromné a nekonečné. Prostě takový nostalgický výlet do doby, kdy nám bylo patnáct šestnáct a jedno léto mohlo změnit celou naší osobnost.
🍝 Lit girl míří na jih. Léto si totiž říká o trochu dolce vita!
Příště si sbalíme imaginární kufry a vyrazíme do Itálie. Čeká tě výběr současné italské literatury, která chutná jako espresso po hádce – silná, hořká a nečekaně návyková. Žádná klišé o slunci a amore, spíš výlety do temnějších zákoutí apeninského poloostrova. A nebudu na to sama – o tip se podělí i redaktorka z nakladatelství, které se na jih Evropy přímo specializuje.
A presto! 🍷📚🇮🇹
– Baru
Ďakujem za tipy🩷
Práve čítam Elenu Ferrante a tak mám silný pocit, že Zakázaný denník bude moja next go-to book. Perfection na mňa vyskakuje už od všadiaľ, takže iba som sa utvrdila v tom, že si ju musím zohnať.☺️