💌 lit girl #3: Co by četly Zoufalé manželky? Vítej v book clubu na Wisteria Lane!
Místo drbů servíruju knihy, kde nebude o drama a tajemství nouze
Wisteria Lane možná vypadá jako idylické předměstí, ale všichni víme, že za dokonalým trávníkem a perfektně vypulírovanými okny se skrývá drama, tajemství a život, co není vůbec tak uhlazený. A stejné je to i s knihami, které by si Zoufalky četly. Protože číst o dokonalosti je nuda. Ale číst o ženách, které se snaží zvládnout život, který nejde naplánovat? Na to naladíš svou čtecí lampičku kdykoliv.
Kdyby si Zoufalé manželky vedly čtenářský klub, možná by to nejdřív vypadalo jako alibi pro sklenku vína za bílého dne. Jenže pak by mezi stránkami našly i něco víc: příběhy o ženské síle, vině, vášni, tajemstvích, přátelstvích, co něco vydrží… i těch, co shoří na popel.
Tenhle newsletter je pro všechny Bree, Susan, Gabrielle i Lynette mezi námi. Pro ty, co milují, pečou a pečují, občas zalžou a neztrácejí styl, i když se jim všechno sype pod rukama.
📚 Když potřebuješ utéct od vlastních dramat k těm na stránkách knih
Zoufalé manželky nejsou jen o sousedských drbech a kynutých koláčích na verandě. Je to soapka se zlatým srdcem, thriller v květovaném županu, satira amerického snu s lakem na nehty od Diora v odstínu 999 Rouge. Když se pod hladkým povrchem idylického předměstí začnou otevírat trhliny, zůstane jen napětí, touha a trocha odéru Sava. A přesně tohle teď s létem hledám v knihách: nenáročné, ale chytré čtení, co má smysl pro humor i tragédii, postavy, které byste milovali i nenáviděli, a příběhy, které se nebojí být na oko dokonalé, i když to pod tím vším pěkně hnije. Pokud taky fandíš vztahovkám, svižnému čtení, s trochou melancholie a skrytého temna, tenhle výběr je přesně pro tebe. Vítej ve čtenářském klubu, kde se prosecco pije po desáté ráno a čtou se knihy se zoufale skvělou atmosférou.
📖 Stepfordské paničky od Ira Levina / Klasika, co stárne jako víno. Retro, ale pořád děsivě aktuální. Tohle je příběh o komunitě, kde jsou všechny ženy krásné, poslušné a podezřele perfektní. A muži nějak příliš spokojení. Stepfordské paničky jsou temná satira na patriarchát a konformitu zabalená do vintage balení a křehké domácnosti. Četba na jedno odpoledne, která tě ale bude strašit ještě týden. A možná se i trochu rozhlídneš po sousedkách. Jsou to fakt ony?
📖 Sedmihlářky od Liane Moriarty / Představ si Zoufalé manželky, ale s australským přízvukem, větším tajemstvím a s ještě větší mírou pasivní agrese. V tomhle zdánlivě klidném pobřežním městečku se maminky znají podle svačin svých dětí — a pomalu se ukazuje, že každá z nich skrývá něco, co by mohlo otřást celou komunitou. Moriarty propojuje černý humor s psychologickou hloubkou, trauma s drby a vinu s vínem. Vztahy, tajemství, rivalita, trauma, výbuch v závěru a ještě k tomu Reese Witherspoon ve skvělé seriálové adaptaci – co víc si přát?
📖 Všechno, co jsme si nikdy neřekli od Celeste Ng / Něžná exploze ticha. Tenhle román začíná smrtí dospívající dívky a rozplétá rodinné mlčení, nenaplněná očekávání a to, co s tebou udělá, když tě celý život definují druzí. Celeste Ng píše pomalu, přesně, jako by ti na každou větu kladla ledový obklad. Ideální čtení pro ty chvíle, kdy se pod úsměvem rodinných večeří skrývá cosi nestráveného. Pokud Zoufalé manželky občas přepneš do dramatického módu a chceš něco s podobnou kostrou – ale bez ironického komentáře Mary Alice – jdi do toho.
📖 Z popela od Alexe Schulmana / Jezero, bratrská dynamika, dávné trauma a rodinné ticho, které dusí i po letech. Z popela je kniha, co se tváří klidně jako hladina – ale každá stránka tě tahá hlouběji pod ní. Schulman skvěle pracuje s atmosférou, nespolehlivou pamětí a vztahy, co nikdy nebyly úplně spravedlivé. Je to melancholické, syrové a pomalé čtení s velmi přesnou pointou. Pokud si potrpíš na příběhy o traumatech, která si neseme z dětství, i když si to často neumíme přiznat, tohle tě pohltí, i když to pravděpodobně nebude nejlepší kniha, kterou letos přečteš. Ale teď na léto je jako stvořená.
📖 Dívka, žena, jiné od Bernardine Evaristo / Pokud by Zoufalé manželky nebyly natočené v americkém předměstí, ale skládaly se z desítek příběhů britských žen napříč generacemi, identitami a třídami, mohly by vypadat nějak takhle. Evaristo staví ženský román na úplně jiný piedestal – místo jedné hrdinky jich máme tucet, každá s vlastním jazykem, bolestí, hrdostí, selháním i vítězstvím. Je to sonda do životů, které se míjejí, protínají, milují, zraňují, odpouští – a nikdy nezůstávají tiché. Jsou tu matky, dcery, milenky, přítelkyně, feministky, neochotné feministky i ty, co by s tím vším nejradši neměly nic společného. Čteš to a máš pocit, že slyšíš šum hlasů ze sousedních domů. A že by bylo fajn, kdyby byl čtenářský klub na Wisteria Lane jednou taky takhle rozmanitý.
📖 Něžná píseň od Leïly Slimani / Bude ti to znít skoro jako moderní Mary Poppins. Akorát že vůbec. Mladá pařížská rodina si najde chůvu, která se zdá být snem – oddaná, nenápadná, tichá. Až na to, že hned první věta knihy ti prozradí, jak to skončí. Slimani servíruje děs s chirurgickou přesností – bez efektů, o to víc mrazivě. Je to příběh o mateřství, třídních rozdílech, osamění a tenké hranici mezi péčí a posedlostí. Pokud tě baví vztahovky s psychologickým twistem, co ti dají facku na konci kapitoly, tahle tě trefí napřímo.
👀 Co se šustne na stránkách i mimo ně
Co kdo píše, kdo se pohádal, kdo oznámil novou knihu a kdo si dal digitální detox na vinici v Toskánsku? Tak to ti nepovím, ale mám pár lit tipů, co nesmíš minout!
📚 Dua Lipa má book club na Spotify
Kdo říká, že slavné ženy nečtou?! Dua Lipa v červnu spustila Service95 Book Club, video podcast, ve kterém si bude povídat s autory a autorkami svých oblíbených knih – a rozhodně nejde o instantní románky do kabelky. Už teď je online třeba epizoda s Oceanem Vuongem o jeho románu Na Zemi jsme na okamžik nádherní a brzy pravděpodobně přibude i rozhovor s Guadalupe Nettel, autorkou Jedináčka.
📺 Ostrov Lhářů míří na Prime Video
Psychologický YA thriller E. Lockhart, který před lety v českém překladu vydal Host, se konečně dočkal adaptace. V roli Cadence se objeví Emily Alyn Lind, celkem to má 8 epizod a já už se třesu pořádné letní drámo.
🧟♀️ Femgore jako nový literární trend, co mění pravidla hry
Femgore. Nové oblíbené slovo všech, co mají rádi literaturu, která krvácí, křičí a neomlouvá se za to. Spojení „female“ a „gore“ – tedy ženského pohledu a brutální tělesnosti – přináší příběhy o ženách, které se rozpadají, mění ve zvířata, ztrácí kontakt s realitou, nebo prostě jen odmítají být milé. Ženy už nejsou jen ty, na které se útočí, ani nečekají na spasitele. Samy se chopí seker a stávají se autorkami brutality. Tyhle příběhy, které píšou třeba Otessa Moshfegh, Eliza Clark nebo Julia Armfield, se dotýkají věcí, které byly dlouho tabu: mateřství, potraty, menstruace, sexuální násilí, psychóza, tělesné změny. Chceš víc femgore? Řekni si a možná tohle krvavé okénko proměním někdy v celý newsletter.
☀️ Příště vybírám ty nejlepší knihy na léto
Něco k válení na lehátku, pro dlouhou cestu vlakem, k opalovačce na balkoně, do křesla s větrákem na max i pod peřinu, když se venku bouří. Pro ty, co se chystají k moři, i pro ty, co pojedou akorát tak tramvají na koupák. Plus prozradím, co se chystám číst já, protože moje hromádka TBR letos míří na jih, do nitra a občas i k úplně špatným rozhodnutím.


Díky, že jsi tu se mnou. Díky, že čteš. A že knížky bereš stejně vážně jako svoje dramata. 💅🏻
– Baru